Tercih Danışmanlıgı

YGS NEDİR,NASIL UYGULANIR?

YGS: Yükseköğretime Geçiş Sınavı. 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Sosyal ve 40 Fen sorusundan oluşur. Sınav Mart ayı sonunda tek oturum olarak uygulanır, süresi 160 dakikadır. Ortaöğretim mezunu yada ortaöğretim kurumlarında o yıl mezun olabilecek öğrenciler başvurabilir. Soruların kapsamı genelde 9. Sınıf dersleridir. Sorularda direk bilgi sormadan çok okuduğunu anlama, mukayese etme, bağlantı kurma ve temel kavramlardan soru gelmektedir.

Önemli Not : 40 soruluk sosyal bilimler testine 5 soru daha ilave edilerek 45 soru sorulacaktır. 41, ,42, 43, 44 ve 45. sorular felsefe sorusu olup; bu soruları yalnozca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi görmeyen adaylar yanıtlayacaktır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi gören adaylar 36,37,38,39 ve 40. soruları (yani Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sorularını) yanıtlayacaktır. 
Konu hakkında daha ayrıtılı bilgiye sitemiz haberler kısmından yada: 
http://www.osym.gov.tr/belge/1-14949/2013-ygsde-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-sorularinin-yer-.html
adresinden ulaşabilirsiniz. 

YGS PUAN TÜRLERİ

YGS sonucunda 6 farklı puan türü hesaplanır, bu puan türleri şunlardır. 
YGS 1 ve YGS 2 Sayısal ağırlıklı ( Fen- Matematik)  puan türleridir. 
YGS 3 ve YGS 4 Sözel ağırlıklı ( Türkçe – Sosyal )  puan türleridir. 
YGS 5 ve YGS 6 Eşit ağırlıklı (Türkçe – Matematik ) puan türleridir.

YGS puan türleri

Not :Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YGS barajını 140’tan 150’ye çıkardı. Buna göre önceki yıllarda 16 net yapan barajı aşarken artık 20 net yapan ikinci aşamaya girmeyi hak edecek.

ot:

  1. Bu bilgiler ÖSYM kaynaklarından alınmıştır.
  2. Bu sınav türünde adayların ilgili derslerdeki bilgi seviyeleri ölçülür.
  3. Yukarıdaki dağılımda her bir puan türüne hangi derslerin ne kadar etki edeceği gösterilmektedir.
  4. Bu tabloda görünen yüzdelik oranlar her dersteki netlerin çarpılacağı katsayıları belirlemede kullanılır.
  5. Anlaşılır olması açısından örneklemek gerekirse; DİL puanları hesaplanırken, DİL-1 puan türünde 1 DİL netinin puan değeri DİL-3 Puan türündeki netin 3 katından fazla olacaktır(DİL-1 puan türünde oran %65 Dil-3’te ise %20 olduğu için).
  6. Her bir puan türünde yüzdelik oranlara bakılarak hangi testin sorularının daha önemli-öncelikli olduğu anlaşılabilir.
  7. Yüzdelik dağılım olarak YGS netlerinin LYS puan türleri hesaplanırken formüldeki katkısı yaklaşık %40’dır. Bu katkı her yıl ÖSYM tarafından o yılki sınavın başarısına göre hesaplanır.

Kaynak:www.genctercih.com